You are currently viewing Пафти – значение, произход, история
традиционни български пафти с колани

Пафти – значение, произход, история

  • Post category:Блог

 Пафти (от персийски-турски pafta) или още чапрази (от перс.-тур. çapraz) са украсени метални токи за колани. Те са важна част от женската народна носия в България. Находки в Мадара показват,че пафти са се ковали на територията на България още през 9-10 век. А масово са се произвеждали по време на Второто българско царство.Продължават да се правят до началото на 20 век, когато отстъпват място на модерното градско облекло.

Пафтите варират по форма и по размери. От съвсем малки до такива с големина на плочката до 20-25 см в диаметър или на дължина.Като форма биват биват продълговати, правоъгълни, кръгли, или с характерната форма на палмета със завити нагоре краища. Те се състоят две плочки. Могат да се закопчават и посредством кука или шиш.

Пафтите се отличават с  разнообразни мотиви и сюжети. Най-често срещани са флоралните орнаменти (цветя, листа, клонки, гроздове) и фауната (пауни, гълъби, двуглави птици, змии).  Могат да се видят цели библейски сцени — Рождество, Благовещение, Възкресение. 

Традиционно те се носят само от омъжени жени, след като ги получат като дар при годежа или сватбата си, тъй като само омъжените жени носят метални накити. По време на моминството накитите са основно от мъниста. Пафтите са защитавали детеродните органи на жената и символизират нейната женственост.

За да запазим споменът за миналото, традициите и нравите на народа ни, ние се стараем да изработваме накити, бижута и аксесоари, които напомнят отминали времена. Вдъхновени от българските традиции и обичаи ние сме представили чудесна колекция български пафти. Последайте ни и ще се изненадате приятно!